سازمان جهاني GS1 پروژه‌ GS1 SmartSearch را با هدف دسترسي به اطلاعات شناسنامه‌اي اقلام از طريق جستجوي كد GTIN كالاها در محيط وب، طراحي و اجرا كرده است. بر اساس اين طرح، با تايپ كردن كد GTIN كالا در موتورهاي جستجوي اينترنتي يا اسكن كردن كدميله‌اي (باركد) آن، مي‌توان به‌راحتي به كاتالوگ الكترونيكي كالا، اطلاعات شركت توليدكننده و همچنين وب‌سايت‌هايي كه كالا را براي فروش عرضه مي‌كنند دسترسي پيدا كرد. براي پيشبرد اين پروژه، سازمان GS1 جهاني با سازمان مديريت استانداردهاي وب (W3C)، شركت Google و ساير موتورهاي جستجوي معتبر، تفاهم‌نامه‌هايي را امضا نموده و پروژه با همكاري خوب MOهاي GS1، توليدكنندگان و همچنين عرضه‌كنندگان اقلام در سراسر دنيا، با سرعت در حال اجراست.

  بر اين اساس، شركتها از كدهاي GTIN براي شناسايي منحصر‌به‌فرد تك‌تك اقلام خود استفاده خواهند كرد. تبديل اين شناسه‌ها به نمادهاي باركد استاندارد GS1 و چاپ اين نمادها بر روي اقلام نيز بخش ديگري از اين قرارداد دوطرفه است. در نهايت، كاتالوگ الكترونيكي صحيح و معتبر كالا نيز با استفاده از استانداردهاي طبقه‌بندي و كاتالوگينگ GS1 توسط شركت‌هاي نامبرده ايجاد مي‌شود و اين كاتالوگ‌ها بر روي شبكه GDSN به اشتراك گذاشته خواهند شد.
  در واقع در پروژه GS1 SmartSearch با كمك يك فرهنگ واژگان استاندارد و تخصصي تحت وب، اطلاعات ساختاري و هويتي محصولات خود را در صفحات وب، طوري به شناسه GTIN محصول متصل كنيد كه محصول شما در نرم‌افزارهاي رايانه‌اي، موتورهاي جستجو، اپليكيشن‌هاي موبايل، سيستم‌هاي مبتني بر اينترنت اشياء و … به درستي معرفي شود و اطلاعات دقيق‌تر، جزئي‌تر و كامل‌تر درباره محصول شما براي مشتري به نمايش درآيد.

  مزاياي استفاده از راهكارهاي GS1 SmartSearch:
  1. افزايش فروش از طريق:
  • ارائه نتايج مناسب‌تر و مرتبط‌تر درباره واژه جستجو شده در موتورهاي جستجو
  • نمايش اطلاعات دقيق‌تر، جزئي‌تر و كامل‌تر درباره محصول در نتايج جستجو
  2. افزایش شفافيت، كارايي و اعتماد در مبادلات تجاری
  3. كاهش احتمال جعل محصول و تقلب در ارائه اطلاعات
  4. توسعه بازار در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي