مديران محترم فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي، هايپرماركت‌ها و خرده‌‌فروشي‌هاي فعال در سطح كشور،

  ضمن عرض سلام و احترام؛

  بدين‌وسيله به اطلاع مي‌رساند مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران، وابسته به مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني و تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، به‌عنوان نماينده انحصاري سازمان جهاني GS1 در ايران و متولي امور شناسايي، طبقه‌بندي و ارائه باركد به كالاها، تخصيص و مديريت شناسه‌ جهاني قلم كالاي تجاري (GTIN1) و شناسه ملي قلم كالاي تجاري (NTIN2) را در كشور برعهده دارد.

  اين مركز از سال 1374 تاكنون به تخصيص كدهاي بين‌المللي GTIN به محصولات با پيش‌شماره 626 اقدام نموده و از ابتداي سال 1396 نيز ارائه كدهاي درون كشوري NTIN با پيش‌شماره 200 الي 299 را به متقاضيان آغاز كرده است و توسعه، مديريت و به‌روزرساني پايگاه داده‌هاي مربوط به اطلاعات اقلام را در كشور انجام مي‌دهد.

  لذا از مجموعه محترم تحت مديريت شما درخواست مي‌شود به‌منظور جلوگيري از تكراري بودن و تداخل شماره باركد كالاها در شبكه‌هاي توزيع و سيستم‌هاي اطلاعاتي مربوطه و همچنين احترام به حقوق مادي و معنوي شركت‌هايي كه به روش قانوني و با پرداخت هزينه اقدام به اخذ كدهاي GTIN و NTIN محصولات خود نموده‌اند، به‌هيچ‌وجه از پيش‌شماره‌هاي 626 و همچنين 200 الي 299 براي شماره‌گذاري و باركدزني محصولات داخلي بنگاه خود براي استفاده در پايانه‌هاي فروش و صندوق‌هاي مكانيزه POS، استفاده نفرماييد.

  منظور از محصولات داخلي بنگاه، محصولاتي است كه كد شناسايي 13رقمي آن‌ها توسط تأمين‌كننده ارائه نشده است و فروشگاه، رأساً اقدام به توليد، بسته‌بندي يا شماره‌گذاري آن‌ها مي‌نمايد. به‌عنوان مثال در برخي فروشگاه‌ها، ميوه‌ها و سبزيجاتي تازه بسته‌بندي شده و سپس كد داخلي توسط فروشگاه به آن‌ها تخصيص داده مي‌شود. يا برخي محصولات مانند مواد پروتئيني يا غله و حبوبات، به‌صورت فله‌اي خريداري و در اوزان مشخص توسط خود فروشگاه بسته‌بندي و عرضه مي‌شود و كد داخلي مي‌گيرد.

  در صورت نياز به شماره‌گذاري و باركددار كردن محصولات داخلي بنگاه خود، مي‌توانيد از شماره رايگان گردش محدود (RCN3) با پيش‌شماره 040 الي 049 كه توسط سازمان جهاني GS1 براي همين منظور در نظر گرفته شده است استفاده نماييد. در اين صورت، اطمينان حاصل خواهد شد كه تداخل در شبكه اطلاعاتي شناسايي كالاها و تضييع حقوق ساير افراد حقيقي و حقوقي صورت نمي‌پذيرد.

  در انتها مجددا يادآوري مي‌شود كه در صورت استفاده از پيش‌شماره‌هاي 626 و 200 الي 299 براي كاربردهاي داخلي بدون استعلام از اين مركز و مواجهه با مشكلات و مسائل احتمالي، تمامي مسئوليت‌هاي آتي متوجه استفاده‌كننده بوده و اين مركز هيچ‌گونه مسئوليتي را در اين زمينه نمي‌پذيرد.

  در صورت نياز به اطلاعات بيشتر يا براي دريافت مشاوره از مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران (GS1 Iran) براي رفع مشكلات زنجيره تأمين، فروش، توزيع و انبارداري خود، مي‌توانيد با اين مركز تماس گرفته و از مشاوره تخصصي و رايگان بهره‌مند شويد.

  ——————————————

  [1] Global Trade Item Number

  [2] National Trade Item Number

  [3] Restricted Circulation Number

 

عضویت

استانداردها