مقدمه

  امروزه توانايي ره‌گیری و رديابي كالاها و اطلاعات باعث شفافيت زنجيره تأمین و پاسخگويي مناسب به نيازهاي بازار مي‌شود. كليد مديريت موفق و مؤثر، شفافيت زنجيره تأمین است. توليدكنندگان، ارائه‌دهندگان خدمات و خرده‌فروشي‌ها به خاطر عدم شفافيت در زنجيره تأمین و نفوذ كالاهاي قاچاق و جعلي در بازار، با چالش‌هاي متعددي روبرو هستند. اين عدم شفافيت مي‌تواند سبب به خطر افتادن ايمني مصرف‌كنندگان، تهديد امنيت ملي و اقتصاد شود. براي دستيابي به شفافيت نياز است تمامي ذينفعان تجاري، موقعيت‌‌هاي تجاري و محصولات موجود را به صورت يكتا شناسايي کرده و در هر نقطه، اطلاعات آنها توسط شركاي تجاري، ضبط و ثبت و به صورت يكپارچه بين ذينفعان تجاري به اشتراك گذاشته شود.

  امروزه شايد يكي از مهم‌ترين و مطلوب‌ترين اقداماتي كه در زمينه شفاف‌سازي اطلاعات كالا به مشتريان به حساب مي‌آيد SmartLabel است. راه‌اندازي اين سيستم توسط اتحاديه توليدكنندگان خواربار (GMA)، موسسه بازاريابي غذايي (FMI)، GS1، كارشناسان مشاوره و با مشاركت برخي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي صاحب برند در زمينه توليد و خرده‌فروشي صورت گرفته است و اکنون تنها در ايالات متحده آمريكا در حال اجراست.

  آنچه در اين سند آورده شده است نگاهي اجمالي است بر  SmartLabel و نقشي كه در شفاف‌سازي اطلاعات ايفا مي‌كند.

  SmartLabel™

  SmartLabel حركتي مشاركتي جهت استانداردسازي تگ‌هاي ديجيتالي است كه مشتريان از طريق آنها مي‌توانند به اطلاعات كالاي مورد نظر دسترسي پيدا كنند. اين اطلاعات را مشتريان مي‌توانند از چندين روش به دست آورند كه يكي از آنها گوشي‌هاي هوشمند است.

  با وجود SmartLabel مشتريان مي‌توانند با جستجويي ساده كالاي خود را پيدا كنند و اطلاعاتي نظير اطلاعات تغذيه‌اي، محتوي كالا، مواد آلرژي‌زا، كاربرد محصول و ساير اطلاعات مربوط به برند يا محصول مورد علاقه خود را در تمامي صنايع به دست آورند. با حضور 90 شركت از بزرگ‌ترين شركت‌هاي دنيا در طرح SamrtLabel، اين طرح را مي‌توان طرحي آينده‌دار در اطلاع‌رساني به مشتريان قلمداد كرد زيرا به زودي تمامي شركت‌هاي توليدي و صاحب برند در تمامي صنايع از شركت‌هاي كوچك گرفته تا شركت‌هاي بزرگ خود را نيازمند مي‌بينند تا جهت ارائه اطلاعات به روز و بي‌عيب و نقص خود به مشتريان مدرن امروزي از SmartLabel استفاده كنند.

  امكان شفاف‌سازي برندها در عمل

  نياز مشتريان به شفاف‌سازي، برندها را به خلق روشي استاندارد مجاب ساخت تا بتوانند اطلاعات كالاي خود را به روشي ساده و قابل فهم به اشتراك گذارند. راه‌اندازي سيستم شفاف‌سازي SmartLabel كه تحت هدايت اتحاديه توليدكنندگان خواربار و موسسه بازاريابي غذا صورت گرفت نياز مشتريان به دسترسي آسان و فوري به اطلاعات محصول را مرتفع ساخت.

  از طريق صفحات آنلاين گوشي‌هاي ديجيتال، تبلت‌ها، كامپيوترهاي روميزي، مشتريان مي‌توانند اطلاعات كالاها را كه به شكلي سازمان يافته مي‌باشند مانند: مواد آلرژي‌زاي محصولات، محتويات محصول، مدارك و گواهينامه شخص ثالث، برنامه‌ها و مدارك حمايتي و تطبيق اجتماعي، دستورالعمل‌هاي كاربرد، مشاوره‌ها و دستورالعمل‌هاي حمل ايمن كالا به همراه اطلاعات شركت و برند، دريافت نمايند.

  روش‌هاي استفاده از SmartLabel

  راه‌هاي مختلفي جهت دريافت اطلاعات وجود دارد كه به صورت خلاصه عبارتند از:

  • جستجو در اينترنت
  • رجوع به وب‌سايت شركت‌ها يا برندهاي مختلف
  • اسكن و بررسي QR code هاي روي بسته‌بندي‌ها
  • تماس با شركت‌ها از طريق شماره‌هاي 800-1 كه روي بسته‌بندي‌ها درج شده
  • بازديد از قسمت “جستجوي محصولات” (Product Search) در وب سايت SmartLabel
  • استفاده از نرم‌افزارهاي مجاز (كه در آينده نزديك در دسترس خواهند بود)

  سؤالات متداول

  • زمان شروع به فعاليت SmartLabel چه زماني بوده است؟

  SmartLabel به صورت رسمي از دسامبر 2015 كارش را شروع كرد و خيلي از شرکت‌ها از آن براي اطلاع رساني كالاهايشان بهره می‌برند. خيلي از كالاهايي كه SmartLabel دارند پيش بيني می‌شود كه در سال‌های 2016 و 2017 ركورد فروش خود را بزنند.

  • دليل ايجاد SmartLabel چيست؟

  همان‌گونه كه ميدانيد بسياري از مشتريان قبل از خريد تمايل دارند تا در مورد كالا اطلاعات داشته باشند. SmatLabel به دلیل نبودن فضاي كافي روي بسته بندی‌های كالا براي درج اطلاعات در حقيقت ايجاد شده است. SmartLabel در واقع اطلاعات تكميلي در اختیار مشتريان می‌گذارد تا مشتريان با آگاهي بهتر خريد كنند.

  • آيا SmartLabel براي شركت‌ها بازاريابي مي‌كند؟

  SmartLabel رسانه اي براي تبليغ، بازاريابي و توصيه كالا به كسي نيست در حقيقت راهنماي اجرائيات SmartLabel هرگونه بازاريابي توسط SmartLabel را منع كرده است.

  • چه كسي مسئول اطلاعاتSmartLabel است؟

  هر شركتي كه در SmartLabel مشاركت كرده است مسئول اطلاعات خود است. هرگونه اطلاعات كه با آرم SmartLabel درج شده دقیقاً تحت همان قوانيني است كه اطلاعات روي بسته‌بندی‌ها و پاکت‌های ارائه كالا درج می‌شوند. يعني اين اطلاعات توسط مراجع ذی‌صلاح مانند سازمان‌هاي نظارتي بازاريابي، تگ زني و مشاوره‌اي تحت نظارت قرار می‌گیرند مانند FDA و USDA و ….

  • نکته 1: پس از تماس با شرکت مذکور جهت دریافت اطلاعات تکمیلی، اعلام شد که این طرح در حال حاضر فقط در ایالات متحده فعال می باشد.
  • نکته 2: GS1 به عنوان یکی از نهادها در راه اندازی و تشکیل این SmartLabel شرکت داشته است.